Przejdź do treści
belka
Przejdź do stopki

O szkole

Treść

Szkoła Muzyczna I stopnia w Kozienicach kształci uzdolnione muzycznie dzieci z terenu Gminy Kozienice, rozwija osobowość uczniów poprzez stymulowanie ich zainteresowań i zdolności muzycznych oraz kształtowanie takich postaw jak odpowiedzialność i szacunek dla dóbr kultury. Nauczanie w szkole odbywa się w dwóch cyklach: 6 – letnim (dziecięcym) oraz 4 – letnim (młodzieżowym).
Uczniowie kształcą swoje umiejętności gry na następujących instrumentach:
trąbka, klarnet, saksofon, puzon, flet, fortepian, akordeon, skrzypce, wiolonczela, gitara oraz perkusja.


ZESPOŁY MUZYCZNE DZIAŁAJĄCE W SZKOLE

Kozienicka Młodzieżowa Orkiestra Dęta FURIOSO  działa w Szkole Muzycznej I stopnia w Kozienicach przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkoły Muzycznej Kanon. Powstała z inicjatywy dyrektora szkoły - Zdzisława Włodarskiego podczas Letnich Warsztatów Muzycznych – Kukle 2013. Skupia nie tylko uczniów oraz absolwentów Szkoły Muzycznej I stopnia  w Kozienicach, ale również dzieci
i młodzież regionu Puszczy Kozienickiej. KMOD FURIOSO aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym Miasta i Gminy Kozienice poprzez liczne koncerty okolicznościowe, plenerowe, festynowe oraz edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej. Promuje Gminę Kozienice biorąc udział w licznych koncertach i festiwalach.

Najważniejsze osiągnięcia:

nagroda GRAND PRIX na XIV Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych Złota Trąbka
Bielsko – Biała, czerwiec 2017 r.

  • nagroda GRAND PRIX na 44 Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych
    Inowrocław, czerwiec 2016 r.
  • I miejsce w
    Dom Pracy Twórczej "Reymontówka" Chlewiska k. Siedlec, wrzesień 2017 r.
  • II miejsce na XXI Mazowieckim Festiwalu Orkiestr Dętych
    Ursus, czerwiec 2018 r.

Orkiestra Akordeonowa ARTURO BAND jest szkolnym zespołem muzycznym prowadzącym działalność artystyczną od 2010 roku. Pomysłodawcą utworzenia zespołu jest dyrektor szkoły  Zdzisław Włodarski, a dyrygentem pan Artur Miedziński. W  repertuarze ARTURO BAND znajdują się kompozycje różnych stylów od muzyki klasycznej poprzez popularną do rozrywkowej. W skład zespołu wchodzą uczniowie klasy akordeonu, instrumentów dętych, strunowych i perkusyjnych Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach oraz gościnnie jej absolwenci. Najważniejsze osiągnięcia: I miejsce na IX Festiwalu Muzyki Akordeonowej im. Ryszarda Malickiego (Puławy, kwiecień 2013 r.), wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Słupca, kwiecień 2014 r.), I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym Centrum Edukacji Artystycznej (Słupca, marzec 2018r.), III miejsce na IX Ogólnopolski Festiwal Akordeonowych Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia (Stalowa Wola, marzec 2019 r.)

BIG BAND Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach powstał z inicjatywy dyrektora i pierwszego dyrygenta pana Zdzisława Włodarskiego w 2011 roku.  W swych szeregach skupia uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach oraz jej absolwentów. BIG BAND miał okazję wystąpić gościnnie na II Radomskiej bitwie big – bandów (2012 r.), w programie telewizyjnym Kawa, czy herbata w telewizji publicznej TVP1, oraz na Festiwalu Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka (sierpień 2014 r.). Repertuar zespołu stanowią standardy jazzowe, a w szczególności polska muzyka rozrywkowa. Najważniejszym osiągnięciem zespołu jest: Nagroda Główna na IV ogólnopolskim konkursie School&Jazz Festival w kategorii Młody Popularyzator Polskiej Muzyki Rozrywkowej (Lubaczów, kwiecień 2015 r.)
Dyrygentem BIG BANDU jest pan Tomasz Strzelczyk.

Orkiestra Kameralna KOZIENICKIE SMYCZKI. Orkiestra powstała z inicjatywy dyrektora Szkoły Muzycznej – Zdzisława Włodarskiego. Początkowo zespół prowadziła pani Martyna Siemiątkowska. Pierwszym udokumentowanym koncertem zespołu był występ na koncercie kolęd 22 grudnia 2010 roku w PSP Nr 1 w Kozienicach, gdzie mieściła się wówczas siedziba Szkoły Muzycznej. W 2012 roku orkiestra występowała już wyłącznie pod batutą dyrektora Zdzisława Włodarskiego, zaś począwszy od letnich warsztatów w Murzasichlu w sierpniu 2014 roku zespół prowadzi Adrian Hanke.
Orkiestra bierze czynny udział w niemal wszystkich ważniejszych imprezach muzycznych w szkole: koncertach muzyki polskiej z okazji Święta Odzyskania Niepodległości, koncertach kolęd, koncertach karnawałowych, czy w dwóch ostatnich edycjach Festiwalu „Folkobranie”. Cennym doświadczeniem dla młodych artystów była możliwość występu na koncercie uświetniającym Jubileusz 5-lecia istnienia Szkoły Muzycznej w Kozienicach pod batutą Tomasza Radziwonowicza, wybitnego skrzypka i dyrygenta, kierownika artystycznego orkiestry Sinfonia Viva. Orkiestra wzmocniona grupą dętą składającą się z absolwentów i nauczycieli szkoły wykonała wówczas m.in. „Mambo K-15” — utwór napisany przez Tomasza Radziwonowicza specjalnie na tę okazję. Repertuar orkiestry „Kozienickie Smyczki” jest bardzo szeroki - obejmuje utwory od renesansu po muzykę XXI wieku, mieszczącą się w nurcie klasycznym, jak i rozrywkowym. Szczególnie chętnie zespół sięga po muzykę polską. Poważny procent repertuaru to własne opracowania dyrygenta zespołu. Największym sukcesem orkiestry  jest zdobycie II miejsca na VII Regionalnym Konkursie „Młody Kameralista” (Starachowice, kwiecień 2015 r.)

Chór dziecięcy BEL CANTO działa przy Szkole Muzycznej I stopnia w  Kozienicach od września 2010 roku pod kierunkiem pani Anny Kuczmery. Ma na swoim koncie wiele udanych występów uświetniających różnego rodzaju uroczystości szkolne i środowiskowe. Ważnym wydarzeniem w życiu chóru był udział w przygotowaniach i przedstawieniu MSZY B-DUR Józefa Furmanika w Kościele pw. św. Krzyża w Kozienicach (maj, 2011 r.). W grudniu 2011 r. liczna grupa chórzystów brała udział w Ogólnopolskich Warsztatach Wokalnych Gospel w Stąporkowie, prowadzonych przez znanego dyrygenta, kompozytora, wokalistę i aranżera Petera Francisa z Londynu oraz dyrygentkę Leę Kjeldsen z Danii. Najważniejsze osiągnięcia: Złoty Dyplom na V Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych Regionu Mazowieckiego (kwiecień, 2018 r.)

Chór FERMATA powstał z inicjatywy władz Miasta i Gminy Kozienice na początku listopada 2012r.
W swoich szeregach skupia przedstawicieli różnych zawodów związanych m.in. ze służbą zdrowia, energetyką i elektroenergetyką, jednak najliczniejszą grupę stanowią pracownicy oświaty.
Pracą zespołu kieruje pani Anna Kuczmera, nauczyciel Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach.
Chór może pochwalić się wieloma udanymi, publicznymi występami z bardzo różnorodnym repertuarem: od muzyki sakralnej po rozrywkową.  Chór występował m.in. : w kolejnych edycjach Festiwalu Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika oraz w koncertach karnawałowych organizowanych przez kozienicką Szkołę Muzyczną. W ramach doskonalenia swych umiejętności wokalnych, chórzyści biorą liczny udział w cyklicznych warsztatach prowadzonych przez znakomitych chórmistrzów, takich jak:  prof. Elżbieta Wtorkowska z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Lawrens Johnson z New Wine Church w Londynie, czy też mgr Magda Mrózek ze Starachowic – zdobywczyni wielu krajowych i zagranicznych nagród chóralnych. Najważniejsze są jednak cotygodniowe próby prowadzone przez panią dyrygent, na których sumiennie opracowywany jest nowy, coraz bardziej wymagający repertuar.

Zespół cygański CHAJALE CHAVO (tłum: dziewczęta i chłopak). Zespół wykonujący szeroko pojętą muzykę romską. Energiczne rytmy charakterystyczne dla cygańskich taborów oraz nostalgiczne, rzewne ballady, śpiewane w językach romskim, serbskim,  rumuńskim i wielu innych tworzą repertuar zespołu. Został on utworzony we wrześniu 2017 roku przez Patryka Walczaka.

56968